Kwartalnik „Refleksoterapia” poświęcony jest w głównej mierze popularyzacji metod medycyny naturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem refleksoterapii.

Refleksoterapia dzieli się na dwa systemy: makrosystem i mikrosystemy.
 
Makrosystem oparty jest na założeniach tradycyjnej medycyny chińskiej, na bazie której mamy do czynienia z takimi technikami, jak: akupunktura, akupresura, moksa, elektropunktura i wiele innych sposobów oddziaływania na punkty chińskie. Do makrosystemu refleksoterapii należy także japońska odmiana akupresury, czyli shiatsu.

Mikrosystemy refleksoterapii oparte są o powiązania neurofizjologiczne pewnych stref na stopach, rękach, czy małżowinie usznej (aurikuloterapia) z określonymi narządami i częściami ciała. Ten dział refleksoterapii często określany jest na świecie pojęciem refleksologii. Drugim obszarem zainteresowań Redakcji , jest terapia manualna, czyli osteo-patia i chiropraktyka. Pragniemy ukazać historię i rozwój metod terapii manualnej w Polsce i na świecie.

Kwartalnik otwiera się także na inne metody leczenia alternatywnego, m. in. na bioenergię. Do obszaru tego zalicza się dotyk terapeutyczny Polarity, BSM, Reiki. Zagadnienia bioenergii często mają powiązania z radiestezją medyczną.

Chętnie przyjmowane są  do druku opracowania dotyczące ajurwedy, jogi, mudr, masażu orientalnego, aromaterapii, technik relaksacji i medytacji, terapii vacuum (baniek), apiterapii, tapingu kinezjologicznego, fizykoterapii, SPA-Wellness, mikrokinezyterapii, chromoterapii, homeopatii i ziołolecznictwa.
Drukowane są też prace z zakresu szeroko rozumianej rehabilitacji medycznej.
Pierwszeństwo w druku mają prace oryginalne publikowane w dziale o charakterze naukowo-badawczym.
Pozostałe kategorie to prace poglądowe, metodyczne, historyczne, kazuistyczne, recenzje, tłumaczenia i listy do redakcji.

Jego redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk, z Katedry Rekreacji i Odnowy Biologicznej Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie.

Podkategorie